12 сентября 2018

Працевлаштування іноземців в Україні: останні законодавчі зміни

Працевлаштування іноземців в Україні: останні законодавчі зміни

Автор: Юлия Федченко, юрист

Название СМИ: «Юридична газета»

Выход: 12.09.2018

 

Сьогодні все більше українських роботодавців залучають у свої компанії іноземних фахівців як працівників. За останні 10 років законодавство у сфері отримання дозволу на застосування праці іноземців в Україні зазнало значних змін. Сьогодні положення чинних нормативно-правових актів дійсно спростили процедуру отримання такого дозволу як для роботодавців, так і для іноземців. Однак, на жаль, деякі прогалини та невідповідності й досі існують.
Відповідно до Закону України №3773-VI «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 р., дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства – це документ, який надає право роботодавцю тимчасово використовувати працю іноземця або особи без громадянства в порядку, встановленому законодавством України.
Минув вже майже рік відтоді, як набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення бар’єрів для залучення іноземних інвестицій» №2058-VIII від 23.05.2017 р. (далі – Закон). Важливо відзначити, що у порівнянні з попередніми нормативними актами (такими як Постанова Кабінету Міністрів України №437 «Питання видачі, продовження дії та анулювання дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства» від 27.05.2013 р. та Постанова Кабінету Міністрів України №28 «Про внесення змін до Порядку видачі, продовження дії та анулювання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства» від 18.01.2017 р.), новий Закон значно спростив процедуру отримання дозволу на використання праці іноземців в Україні та змінив низку положень, які дозволяють іноземцям та їх роботодавцям диференціювати різні категорії працівників та умови для їх працевлаштування.
Насамперед, варто відзначити скорочений перелік документів, який на практиці дійсно звільнив іноземних працівників та їх роботодавців від зайвих дій і додаткових витрат. Окрім довідки про відсутність інфекційних хвороб, з переліку виключено також довідку про відсутність судимості та документи про освіту. Відповідно до ст. 421 Закону, сьогодні для отримання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства необхідно подати такий перелік документів: заява встановленої форми роботодавця, копії сторінок паспортного документа іноземця разом з перекладом українською мовою, засвідченим в установленому порядку, кольорова фотокартка іноземця встановленого розміру, копія проекту трудового договору (контракту). Для працевлаштування окремих категорій працівників потрібні додаткові документи.
Законом також введено поняття «особлива категорія іноземців та осіб без громадянства, які претендують на працевлаштування в Україні». До цієї групи належать такі особи:
іноземні високооплачувані професіонали (відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» №5067-VI від 05.07.2012 р.) – це іноземці, заробітна плата яких становить не менше ніж 50 мінімальних зарплат (станом на сьогодні – 186 150,00 грн);засновники та/або учасники, та/ або бенефіціари (контролери) створеної в Україні юридичної особи;випускники університетів, що входять до першої сотні університетів у світових рейтингах;іноземні працівники творчих професій та іноземні IT-професіонали.Для таких категорій дозвіл на працевлаштування може бути оформлений на термін до 3-х років. Вимоги щодо мінімальної заробітної плати до вказаних вище категорій працівників не застосовуються. При цьому мінімальна заробітна плата для звичайних категорій працівників має становити не менше ніж 10 мінімальних заробітних плат (станом на сьогодні – 37 230,00 грн).
Також слід зазначити про зміни розміру оплати роботодавцем за видачу або продовження дії дозволу на застосування праці іноземців. Відтепер розмір плати за видачу або продовження дії дозволу становить:
для дозволів, що видаються на строк від 1-го до 3-х років або їх дія продовжується на такий строк – 6 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (станом на сьогодні – 10 752,00 грн);для дозволів, що видаються на строк від 6-ти місяців до 1-го року включно або їх дія продовжується на такий строк – 4 прожиткові мінімуми для працездатних осіб (станом на сьогодні – 7 048,00 грн);для дозволів, що видаються на строк до 6 місяців або їх дія продовжується на такий строк – 2 прожиткові мінімуми для працездатних осіб (станом на сьогодні – 3 524,00 грн).Отримання дозволу на використання праці іноземців в Україні є підставою для отримання іноземцем посвідки на тимчасове проживання в Україні, яка є документом, що посвідчує особу іноземця та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні, а також надає право на вільний в’їзд та виїзд за межі території України без додаткових документів.
Відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів №322 «Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання» від 25.04.2018 р., було запроваджено з 01.06.2018 р. новий формат та порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі бланків посвідки на тимчасове проживання. Іноземцям, які відповідно до закону прибули в Україну для працевлаштування, посвідка видається на період роботи в Україні, який зазначається в дозволі на застосування праці, а іноземцям, які є засновниками та/або учасниками, та/або бенефіціарними власниками (контролерами) юридичної особи, зареєстрованої в Україні, посвідка видається на 2 роки.
Проведемо паралель між максимальними строками дії посвідки на тимчасове працевлаштування для іноземців, які є засновниками та/або учасниками, та/або бенефіціарними власниками (контролерами) юридичної особи, зареєстрованої в Україні. Якщо такий іноземець є засновником та одночасно працевлаштований в цій компанії, то відповідно до п. 1 ст. 51 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», строк дії посвідки на тимчасове проживання складатиме 3 роки. У такому випадку немає вимоги щодо розміру інвестицій. Проте якщо такий іноземець не буде працевлаштований в юридичній особі, а виявить бажання отримати посвідку на тимчасове працевлаштування на основі інвестицій (які, до речі, мають становити в сумі не менше ніж 100 тис. євро), максимальний строк такої посвідки на тимчасове проживання складатиме 2 роки.
Також на офіційному сайті виконавчої влади України «Урядовий портал» 18.07.2018 р. було опубліковано інформацію про те, що Кабінет Міністрів України за ініціативою Мінекономрозвитку ухвалив низку рішень на користь бізнесу, включаючи деякі процедури, які спрощують працевлаштування іноземців на території України.
Таким чином, Постановою Кабінету Міністрів України №651 від 18.07.2018 р. було внесено зміни до п. 33 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №322 від 25.04.2018 р. (Офіційний вісник України, 2018 р., №37, ст. 1306), замінивши слова «посвідчення закордонного українця» словами й цифрами «посвідчення закордонного українця». Іноземці та особи без громадянства (крім громадян держави, що визнана Верховною Радою України державою-агресором), які відповідно до законів і міжнародних договорів України не зобов’язані отримувати довгострокову візу для оформлення посвідки на тимчасове проживання та отримали дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства не пізніше 30 днів від дати останнього в'їзду на територію України, мають право подати документи на отримання посвідки без виїзду за межі України за умови дотримання строків, визначених п. 17 цього Порядку.
Відповідне рішення передбачає скасування можливості відмови в оформленні посвідки на проживання на підставі того, що дата в’їзду в Україну передує даті отримання дозволу на працевлаштування. Безперечно, очікуваним результатом таких змін є відкритість України для висококваліфікованих іноземних фахівців, а також зменшення навантаження на Державну міграційну службу України.
Підсумовуючи, варто зазначити, що починаючи зі змін, які були внесені у 2017 р. у сфері працевлаштування іноземців в Україні, процедура отримання дозволу на використання праці іноземців на практиці дійсно стала простішою, а часу та інших ресурсів (включаючи фінансові) на збір необхідних документів необхідно витратити значно менше, що робить процедуру значно комфортнішою для її здійснення.